Krásnohorská cyklotrasa

Krásnohorská cyklotrasa - válaszd ki amire szükséged

TRASA

KRASNOHORSKÁ JASKYŇA

 Dĺžka32km
 Čas2,5hod
 NáročnosťNenáročná 
 TerénAsfalt, poľná cesta 

 

 

zastávkakm/časlokalitainfo/poznámky

Rožňava, železničná stanica

 0 km

Parkovisko pri železničnej stanici Rožňava,

GPS: 48.635944, 20.513374

Trasu sme sa rozhodli začať na Rožňavskej železnižnej stanici. Je južne za mestom a dáva priestor pre parkovanie keď prídete autom, alebo ešte jednoduchšie a bez starostí môžete naložiť bicykle do vlaku a auto nechať doma. Zo stanice pôjdete kúsok popri hlavnej ceste smerom do Rožňavy. Po 500m odbočte doprava smer Jovice, cez ktoré prejdete až do obce Krásnohorská dlhá lúka po modrej cykloznačke.

Krásnohorská dlhá lúka,
Krásnohorská jaskyňa

7,5 km

GPS: 48.618173, 20.587290

V obci Krásnohorská dlhá lúka vás značky privedú do informačného strediska a zá-kladne pre vstup do Krásnohorskej jaskyňe. Do jaskyne vedie lesná cesta za dedinou. Cyklotrasa ďalej pokračuje von z obce na Lipovník. Pri Lipovníku prejdete križovatkou rovno na málo frekventovanú cestu a prídete do Drnavy. Hneď na prvej Y križovatke, kde sa spája modrá a červená cyklotrasa, odbočte doľava a pokračujete po červenej cykloznačke, smer Rožňava.

Krásnohorské podhra-die, hrad Krásna Hôrka

21 km

GPS: 48.657811, 20.601023

V Krásnohorskom podhradí prídete na križovatku ciest, kde máte možnosť spraviť si zachádzku a vyšliapať stúpanie ku hradu Krásna Hôrka, ktorý je vidieť takmer počas celej cyklotrasy. Z hradu sa vrátite po tej istej ceste, ale väčšou rýchlosťou pri zjazde spať a po červenej cykloznačke pokračujete do Rožňavy.

Rožňava

29 km

GPS: 48.997013, 20.757528

V Rožňave odporúčame ísť sa pozrieť na Námestie baníkov s dominantou Rožňavy, Strážnou vežou. Z Námestia baníkov pôjdete na juh. Cez kruhový objazd pokračujte rovno po Šafárikovej ulici. Táto dlhá rovná cesta vás vyvedie z mesta až na výpadovku, ku železničnej stanici, kde ste začali cyklotrasu.

Rožňava, železničná stanica

32 km

GPS: 48.635944, 20.513374

 

 

KRÁSNOHORSKÁ CYKLOTRASA

Nie náhodou má táto cyklotrasa vo svojich názvoch slovo“Krásno”. Či už ide o jaskyňu, hrad alebo spomenuté obce ukrývajúce vzácne pamiatky, každé z týchto výni-močných miest je obdivuhodné a zanechá vám nevšednú spomienku. Trasa vás prenesie z moderného mesta cez vidiecke dediny k útrobám jaskyne, odkiaľ sa prenesiete do histórie k mohutným hradbám. Správadzať Vás bude rozmanitá príroda Slovenského krasu, všadeprítomná atmosféra vidieckych usadlostí a zažijete množstvo nezabudnuteľných zážitkov!

 

C: Trasu sme sa rozhodli začať na Rožňavskej železnižnej stanici. Je južne za mestom a dáva priestor pre parkovanie keď prídete autom, alebo ešte jednoduchšie a bez starostí môžete naložiť bicykle do vlaku a auto nechať doma. Zo stanice pôjdete kúsok popri hlavnej ceste smerom do Rožňavy. Po 500m odbočte doprava smer Jovice, cez ktoré prejdete až do obce Krásnohorská dlhá lúka po modrej cykloznačke.

 

JOVICE

Obec Jovice leží v Rožňavskej kotline, 6 km juhozápadne od mesta Rožňava, pod úpätím Silickej planiny. Okolie obce ponúka návštevníkom viaceré prírodné krásy, napríklad Dievčenskú skalu, z ktorej je prekrásny výhľad. Je to malá obec so 714 obyvateľmi. Prvá písomná pamiatka o obci je datovaná rokom 1352 a pod dnešným menom sa objavuje od roku 1427. Usadlosť tu však existovala dávno predtým pod názvami Carulossy, alebo Pachapataka. Jovice sú rodiskom Andreja Cházára – zakladateľa prvého ústavu pre hluchonemých v Uhorsku pre hluchonemé deti vo Váci v roku 1802. Z pamiatok sa v obci nachádzajú pomník postavený na pamiatku revolúcie z roku 1848, zvonica z roku 1892 a sedliacke domy z konca 20. storočia.V severozápadnej časti obce sa nachádza chránený prírodný výtvor Jovické rašelinisko.

 

KRÁSNOHORSKÁ DLHÁ LÚKA

Obec Krasnohorská Dlhá Lúka sa nachádza pod úpätím Silickej planiny. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1338 (Hoziureth). Názov obce v priebehu dejín sa v podstate nemenil: 1773 Kraszna-Horka-Hosszúrét, 1808 Dluhá Lúka, 1920 Dlhá Lúka, 1927 Krásnohorská Dlhá Lúka. Vznik a dejiny obce sú úzko zviazané na hradné panstvo Krásna Hôrka. Z pamiatok sa v obci zachovalo pomerne dosť tradičných sedliackych domov zo začiatku 20. a konca 19. storočia a vodný mlyn. Ďalej je to pútnické miesto, kaplnka Panny Márie postavená hneď za obcou a najvýznamnejšou pamiatkou v obci je pôvodne barokový katolícky kostol svätého Juraja z roku 1754, ktorý bol dva krát prestavaný do neogotického slohu. Obec je známa hlavne kvôli verejnosti sprístupnenej Krásnohorskej jaskyni. V obci sa pravidelne organizujú kultúrno-spoločenské aktivity a uchovávajú tradičné ľudové remeslá a zručnosti.

 

KRÁSNOHORSKÁ JASKYŇA

Krásnohorská jaskyňa sa nachádza na severnom úpätí Silickej planiny v Národnom parku Slovenský kras, neďaleko obce Krásnohorská Dlhá Lúka. Krásnohorská jaskyňa je unikátnym výtvorom prírody zapísaným v zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO. Jaskyňu objavili v roku 1964 jaskyniari z Rožňavy. O sprístupnení jaskyne sa uvažovalo už po jej ob-javení, avšak turistom bola sprístupnená až v roku 2004. Prehliadkova trasa je budovaná veľmi ľahkým spôsobom, bez zásahu do morfológie jaskyne, o to je náročnejšia. Zvládajú ju deti od 6 rokov, v osobnom sprievode jaskyniarov. Táto trasa v dĺžke 450 m je sprístupnená pomocou drevených lavičiek, ktorými prekonávame podzemný tok tečúci celou hlavnou časťou jaskyne. Ďalej návštevníci prekonajú prevýšenia pomocou pevných oceľových rebrí-kov, občas idú priamo terénom jaskyne. Spôsob sprístupnenia a prezentácie je nevšedným jaskyniarskym zážitkom. Prehliadka vedie ku Kvapľu rožňavských jaskyniarov, čo je gigantický stĺp vysoký 34 m, patriaci medzi najväčšie kvaple sveta. Jaskyňu môžete navštíviť v sprievode skúsených vodcov v kompletnom jaskyniarskom výstroji, a to celoročne okrem mesiaca marec.

 

C: V obci Krásnohorská dlhá lúka vás značky privedú do informačného strediska a základne pre vstup do Krásnohorskej jaskyňe. Do jaskyne vedie lesná cesta za dedinou. Cyklotrasa ďalej pokračuje von z obce na Lipovník. Pri Lipovníku prejdete križovatkou rovno na málo frekventovanú cestu a prídete do Drnavy. Hneď na prvej Y križovatke, kde sa spája modrá a červená cyklotrasa, odbočte doľava, smer Rožňava.

 

KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE

Prvá zmienka o obci Krásnohorské podhradie je z roku 1322. Vznikla pod hradom, s ktorým mala spoločné osudy. Táto turistická obec je známa kvôli zachovanému stredovekému hradu Krásna Hôrka. Ten je najvzác-nejšou a najznámejšou pamiatkou tohto regiónu. Najstaršou pamiatkou v obci je rímskokatolícky kostol Všetkých svätých, ktorý bol postavený začiat-kom 14. storočia. Obec zdobí i viacero menších sakrálnych pamiatok a pamätníkov. Za zmienku stojí secesná budova Andrássyho obrazárne, ktorá stojí vedľa kúrie z roku 1885 a mauzóleum Dionýza Andrássyho a jeho manželky Františky. Toto mauzóleum z rokov 1903 – 1904 patrí medzi najhodnotnejšie pamiatky na Slovensku.

 

HRAD KRÁSNA HôRKA

Krásna Hôrka je hrad zo 14.storočia, ktorý sa nachádza nad obcou Krásnohorské Podhradie. Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1333. Hrad vznikol na ochranu stredovekej cesty, ktorá viedla cez banícke oblasti Slovenského rudohoria. V priebehu rokov bol hrad vo vlastníctve niekoľkých šľachtických rodov. Vlastnili ho Mariášiovci, Bebekovci a Andrášiovci. V renesančnom štýle ho prestavali na pevnosť, neskôr na reprezentačné šľachtické sídlo. Až do roku 1812 bol hrad obývaný. Posledný majiteľ D. Andrássy ho premenil na rodové múzeum a od roku 1906 ho sprístupnili verejnosti.
Od roku 1961 je národnou kultúrnou pamiatkou. Hrad Krásna Hôrka má interiéry s pôvodným nábytkom, cenné obrazy, odevy a doplnky. Medzi vzácne zbierkové predmety patria tiež pozoruhodný pohrebný kočiar grófky Francisky, zbrane, jedinečné basetové rohy v hudobnom salóniku a staroveké rímske sarkofágy. Pred hradnou bránou upútajú návštevníkov veľké bronzové kanóny. Hlavným lákadlom však je zakonzervované telo "panej Krásnej Hôrky" Žofie Andrássy-Serédyovej, ktorá odpočíva v sklenenom sarkofágu vnútri hradnej kaplnky. Hrad je priamo spojený s panstvom v Betliari, ktoré je neďaleko, rovnako ako mauzóleum. Tento hrad bol až donedávna jedným z mála hradov, ktorý sa na Slovensku zachoval vo veľmi dobrom stave až do súčasnosti. Avšak to, čo sa nepodarilo vojskám a zubu času za stovky rokov existencie hradu, sa podarilo ľudom z osady pod hradom. V roku 2012 tento hrad podpálili a oheň napáchal značné škody. Zhoreli šindľové strechy, expozícia v hornom gotickom paláci, zvonica a v kongregačnej sieni sa preboril strop. Bolo zachránených až 90 percent exponátov, vnútorné časti hradného areálu však zostali zadymené. V súčasnosti prebieha na hrade rozsiahla rekonštrukcia a z tohto dôvodu je verejnosti neprístupný.

 

C: V Krásnohorskom podhradí prídete na križovatku ciest, kde máte možnosť spraviť si zachádzku a vyšliapať stúpanie ku hradu Krásna Hôrka, ktorý je vidieť takmer počas celej cyklotrasy. Z hradu sa vrátite po tej istej ceste, ale väčšou rýchlosťou pri zjazde spať a po červenej cykloznačke pokračujete do Rožňavy. Odporúčame ísť sa pozrieť na Námestie baníkov s dominantou Rožňavy, Strážnou vežou.

 

ROŽŇAVA

Mesto Rožňava leží v údolí rieky Slanej, medzi svahmi Slovenského Rudohoria a planinami Národné-ho parku Slovenský kras. Toto okresné mesto je významné centrum horného Gemera. Z južnej strany mesto obkolesuje Slovenský kras, zo severu úpätia Volovských vrchov. Cez mesto preteká Rožňavský potok Drázus a rieka Slaná.
V Rožňave sa každoročne organizuje množstvo kultúrnych a spoločenských podujatí. Prvá písomná zmienka o Rožňave pochádza z roku 1291, kedy kráľ Ondrej III ju v darovacej listine venoval ostrihomskému arcibiskupovi Ladomérovi.
Historické jadro v Rožňave pozostáva z priestranného štvorcového námestia, najväčšieho svojho druhu na Slovensku a niekoľkých priľahlých ulíc. Dominantami námestia sú renesančná strážna veža, radnica, biskupský palác, kláštor vincentiek a budova bývalej banskej komory. Pred strážnou vežou stojí pomník Francišky Andrássyovej, patrónky chudobných, postavený v secesnom štýle v roku 1905. Zo sakrálnych pamiatok je najkrajšou a zároveň najvýznamnejšou pamiatkou mesta gotický katedrálny kostol Nanebovzatia Panny Márie zo 14. storočia. Ďalšími sú kostol Sv. Anny, kostol Sv. Františka Xaverského, ako aj evanjelický kostol – jedna z najcennejších klasicistických stavieb na Slovensku. Významnou budovou je aj rímskokatolícka fara so zvyškami barokových nástenných malieb na fasáde a budova bývalého mestského špitálu s troma barokovými sochami v priečelí.

 

C: Z Námestia baníkov pôjdete na juh. Cez kruhový objazd pokračujte rovno po Šafárikovej ulici. Táto dlhá rovná cesta vás vyvedie z mesta až na výpadovku ku železničnej stanici, kde ste začali cyklotrasu.

 

NÁRODNÝ PARK SLOVENSKÝ KRAS

Národný park Slovenský kras sa rozprestiera na juhovýchode Slovenska, pri hraniciach s Maďarskom.
Je to najrozsiahlejšie krasové územie v strednej Európe, ktoré v roku 1973, keď bola vyhlásená chránená krajinná oblasť Slovenský kras o výmere 36 165,57 ha, malo ochranné pásmo výmeru 38 334,33 ha.
V roku 1977 bolo územie Slovenského krasu ako prvé na Slovensku zaradené do medzinárodnej siete biosférických rezervácií v rámci programu UNESCO Človek a biosféra. V roku 2002 bol vyhlásený Slovenský kras za národný park.
NP Slovenský kras je známy sústavou náhorných planín oddelených hlbokými údoliami, bohatstvom podzemných i povrchových krasových javov a pestrou faunou. Na tomto území je najbohatší výskyt panónskeho rastlinstva. Najvyšším vrchmi sú Matesova skala (925 m n.m.) a Jelení vrch (947 m n.m.) najnižšie miesto pri Hrhove má nadmorskú výšku asi 190 m.
Jaskyne Slovenského krasu a priľahlého Aggtelekského krasu v Maďarsku sú zapísané do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Na tomto území je známych vyše 1350 jaskýň a priepastí, vyhlásených je 10 národných prírodných rezervácií, 6 prírodných rezervácií a 16 národných prírodných pamiatok. Sprístupnené sú jaskyne Domica, Jasovská a Gombasecká jasyňa ako aj priepasť Silická ľadnica.

 

Turistické informačné stredisko
Turisticko informačná kancelária Rožňava
Námestie baníkov 32, 048 01 Rožňava
T: +421 948 205 226 E: info@tikroznava.sk

Návštevnícke centrum Mauzólea v Krásnohorskom Podhradí
Slánska ulica, Krásnohorksé Podhradie
ww.snm.sk T: 0918728401

 

Ubytovanie a reštaurácia:

Penzión Anika, Krásnohorská Dlhá Lúka 223,
049 45 Krásnohorská Dlhá Lúka
Mobil: +421 (0)915 740 432, +421 (0)908 952 546
e-mail : jurajondrej@azet.sk web stránka: penzionanika.webnode.sk

Penzión Bernáth, Krásnohorská Dlhá Lúka, Krásnohorská Dlhá Lúka č. 219, 049 45, tel.:0915 787 868, penzion.bernath@gmail.com

Penzión Rosenau, Šafárikova 4, Rožňava 048 01, Tel.: 0908 362 464, rosenau@rosenau.sk

Hotel Čierny Orol, Námestie Baníkov 17, Rožňava 048 01, Tel.:0908 048 254, recepcia@ciernyorol.sk

Cykloservis:

Bicykle-Servis-Šport s.r.o., Šafarikova 106, 048 01 Rožňava
+421 907 101 619, +421 907 471 535, info@bicykle-eshop.sk
Pavol Puškáš - P2sport.sk, Šafárikova 6, 048 01 Rožňava
058 / 733 16 90, 0908 654 393, p2sport@p2sport.sk

 


   


S finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR

Tudtad?

The National Park Slovak Krast, with an area of over 36 000 ten-hectares, is one of the biggest karst areas in Central Europe.

The Zádielská Valley belongs to the gems of Slovak rock-climbing? The climbing of the specified rock massives is permitted from 1st August until the 1st of March.

The statue of the marathon runner is the only one in the world. There isn’t an artistic sculpture depicting a marathon runner anywhere else in the world, additionally, a part of this piece of art is documentation of all the marathon winners, who’ve conquered the running track in Košice.

There’s an exceptionally rare epitaph written by the field marshal F. Renaud from 1740 in the Fransiscan Seminary Church, made by G. R. Donner, the exclusive sculptor of Vienna.

The Premonstratesian monastery contains unique symbology? It has 4 entrances, just like the number of seasons, 12 chimneys just like the number of months in a year and 365 windows just like the number of days in a year.

The point situated the lowest in Slovakia is in Dolný Zemplín- the village and municipality Klin nad Bodrogom (94, 3 m above seal level), as well as the lowest situated town in Slovakia - Čierna nad Tisou (110 m above sea level).

Sobrance is the most eastern town in Slovakia.

More than 210 types of birds live in the protected landscape area Latorica.

The reservation Tajba is a unique place where one can find the rare European Pond Tutle.

Morské oko (‘The Eye of the Sea’) is the biggest enclosed volcanic lake in Slovakia.

Vineyard and winemaking district Tokaj is one of the five in the world, where one can grow grapes for the production of naturally sweet wines.

The museum of guitars in Sobranovce is one of a kind in Europe and the second of its kind in the world.

Zemplínska Šírava has the biggest water area in the region and the second biggest in Slovakia.

Ochtinská Aragonite Cave is the only one of its kind in Europe and there are only two other ones like it in the world.

The Silická Ice Cave is a popular hide-out for bats during the winter, on rare occasion, even the rare Natterer's bat (Myotis nattereri).

A prominent writer of romances, Mór Jókai, who was looking for some jewel pieces for his new novel ‘Levočská biela pani‘ visited the castle Krásna Hôrka in the year 1883? His creation was published in many editions and has been translated into many languages.

The precious frescos were only discovered in the church in Štítnik at the beginning of the 20th century.

The building of the church tower in the Barroque Evangelical Church in Betliar lasted just 2.5 months.

The building work on the church of the Reformed Chruch in Hrhov began on the basis of a collection of gold coins from the locals which came to 789 gold coins in total.

The characteristic ‘Šošovkovité‘ (Slovak for ‘in the shape of a lens‘) Square in Spišská Nová Ves is the longest of its kind in Europe.

The tourist season never ends in Slovak Paradise and tourists can carry on exploring it during the winter months.

That the municipality of Smižany, situated in Slovak Paradise, is the biggest municipality in Slovakia.

Kláštorisko had become a hiding place under the incursion of Tartars on the Spiš territory and has frequently acted as a refuge for local inhabitants.

The characteristic style of the Spiš Jerusalem is also emphasized by the planting of the black pine which resembles cedar from the Middle East.

In the year 2000 the likeness of the bridge went as far as being immortalised on a postal stamp.

The town placed lowest in Slovakia: Čierna nad Tisou (110 m above sea level).

The lowest point in Slovakia: Klin nad Bodrogom (94,3 m above sea level).

The first coat-of- arms for a city in Europe: Košice.

The biggest church in Slovakia: St. Elisabeth Cathedral in Košice.

The biggest castle complex in Central Europe: Spiš Castle (4,1 ten-hectares).

The biggest ice cave in Slovakia: Dobšinská Ice Cave (11 200 m3).

The only cold geyser on the European continent: Herľany.

The oldest marathon in Europe and the second oldest in the world: The International Marathon of Peace (Košice, 1924).

The largest karstic area in Central Europe: The Slovak Karst (440km²).

One of the three accessible aragonite caves in the world: Ochtinská Aragonite Cave.

The biggest botanical garden in Slovakia in terms of the size of its area: Košice (30 ten-hectares, more than 4000 plant species are being grown here).

The tallest church tower in Slovakia: the church Nanebovzatia Panny Márie in Spišská Nová Ves (87m).

The second biggest water area in Slovakia: Zemplínska Šírava (area 33 km², the maximum length 11km, maxiumum breadth 3.5km, the average depth 9.5m and the maximum depth being 14m).

Endemic (a plant which doesn’t grow anywhere else in the world): Onosma tornensis (Turniansky Castle).

Košice’s golden treasure, containing 920 gold coins from the 15th-17th century, belongs to the oldest bulk discoveries in the world.

The largest zoo in Central Europe and in Slovakia in terms of the size of its area : ZOO Košice.

„Slovenský systém kvality služieb v cestovnom ruchu je inovatívny manažérsky nástroj, ktorý pomáha subjektom pôsobiacim v cestovnom ruchu kontinuálne zvyšovať kvalitu poskytovaných služieb. Jeho ideovým východiskom je osvedčený nemecký systém ServiceQualität Deutschland, ktorého licenciu zakúpilo a pre slovenské podmienky prispôsobilo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.“